Romaanid

Picture
Picture

 

  • 1967 "Pigilinnu laul" (lühiromaan) Lehte Hainsalu esimene romaan, mille noored tegelased saavad autoripoolse iroonia osaliseks.
  • 1997 "Viis minutit enne vihma" romaan, mille tegelasi samastatakse teadvuse, hinge ja vaimuga ning tegevus toimub mõlemal pool elu ja surma piiri. Romaani kirjutamise ettevalmistamisi tegi autor pikki aastaid.
  • 1999 "Viis minutit pärast vihma"Omavahel põimuvad kolm liini: peategelase varasem elu, tema mõtisklused elust ja inimestest ning vanadekodu tõetruu argipäeva kujutamine. Pärast surma vaatab Juuli veel kord tagasi oma elule, nüüd juba teisest vaatenurgast, leebe valgusvaimu naeratuse saatel. Nauditav on Hainsalu suur sisseelamisvõime oma tegelasesse, mille ta saavutab eelkõige sõna kaudu.
  • 1999 "Kukelokuti" Kukelokuti on mitmetahuline romaan armastusest, aust ja häbist. Romaani tegelasteks on filoloogiatudengid, aga ka meri ja jõgi, Kadriorg ja Supilinn, ühikas ja erakas, eesti luule ja Wiedemanni sõnaraamat.
  • 2001, 2007 "Kellakuuljad"Ahelromaan “Kellakuuljad” süveneb rohkem kui poolsajasse loojasaatusse kahe sajandi jooksul – alates Võnnu Körberitest aastal 1800 kuni luuletajateni aastal 2000. Dokumentaalne aines ja autori isiklik vaatepunkt segunevad omanäoliseks tervikuks. Eesti riigi mõtte arenemine on romaanis üheks allhoovuseks, samuti leiab jälgimist rahvustunde kasvamine, kirjakeele kujunemine, isamaaluule teisenemine, kirjameeste omavaheline suhtlus. Tegemist on oma ideelt nii huvitava romaaniga, et sellele ei leiagi eesti kirjanduses sarnast. 
  • 2003 "Sul on teine" Romaan räägib inimsuhetest – armastusest, selle kaotusest ja säilimisest. Peategelane Killu loodab luua täisväärtusliku perekonna, ent mehed tema elus püüavad abieluahelatest hoiduda. See on nagu kiigel kiikumine – kord jääb alla üks, kord teine, ja jubedusejudingi käib südamest läbi. Elumängus aga ei ole võitjaid ega kaotajaid, on vaid valu kaudu õppijad.
  • 2008 "Kolmkõla ehk 3 kõla" Kolmkõla ehk 3 kõla käsitleb ema-isa-tütre suhteid kohe pärast abielu lahutamist, kui mees ei lahku perekonna korterist ja ühiselu peab jätkuma. Suhteid vaadeldakse kolmes peatükis kord ema, kord isa, kord 14aastase tütre silmade läbi. Selgub, et akord ehk kolmkõla on terve elu kostnud kolme eraldi kõlana, nii et samad seigad kolmes peatükis näivad täiesti erinevatena - oleks nagu kolm eri romaani.
    Naine kirjutab doktoritööd teemal "Eesti omasõnavara võimalikkusest 21. sajandil" ning on sellesse sukeldunud, mees on Idaerakonna andunud pupsik, tütar on pooljuhuslikult eostatud ning peab ennast vanemate abielu purunemises vastutavaks. Igal oma universum.
    Kõik peatükid algavad samast punktist - kohtust naasmisega, iga järgmine peatükk jõuab reaalajas kaugemale kui eelmine. Minevikusündmused selguvad vestlustes ja sisemonoloogides.